Alman Basını, Kılıçdaroğlu’nun Adaylığını Değerlendirdi: ‘Bu Adam Erdoğan’a İçin ne Kadar Tehlikeli?’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklamasıyla birlikte Türkiye seçim atmosferine girdi. Seçimin nasıl sonuçlanacağı Türkiye basınında olduğu kadar yabancı basında da merak konusu. Almanya’nın köklü medya kuruluşlarından Bild gazetesi, Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın adaylığını değerlendirdi.

‘Bu adamın ayakta kalma gücü var’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın adayı olması ile birlikte Türkiye’de seçim maratonu resmen başladı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun oy potansiyeli, Türkiye’de çeşitli anketler ve saha araştırmaları ile takip edilirken, yabancı basında çarpıcı analizler yer almaya devam ediyor.

Almanya’nın köklü medya kuruluşlarından olan Bild gazetesi Erdoğan’a karşı Kılıçdaroğlu’nun aday olması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gazete ilgili haberinde  ‘Anketlerde önde. Bu adam Erdoğan’a karşı ne kadar tehlikeli?’ başlığını kullandı. 

Bild’de yer alan analiz şu şekilde:

“Bu adamın ayakta kalma gücü var! Uzun yıllara ve sayısız mağlubiyete rağmen 74 yaşındaki Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak konumlandırdı”

“Kılıçdaroğlu gerçekten de 20 yıl iktidarda olan muhafazakar lider Erdoğan’ı yenebilir. Son anketlerde Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bir hayli önünde seyrediyor”

Sözcü’nün Bild’den aktardığı bilgiye göre, 6 Şubat’ta Türkiye’yi sarsan deprem sonrasında bölgeye yardımlara giden Kılıçdaroğlu’nun bu hamlelerinin olumlu görüldüğünü yazan gazete, “Uzun süreler boyunca Kılıçdaroğlu, yüksek sesle konuşan ve otoriter rolünü oynamayı seven Erdoğan’a karşı bir şey yapamaz gibi görünüyordu” yorumunu kullandı.

Marc Oliver Rühle isimli muhabirin haberinde, “Fakat şimdi birçok Türk 47 binden fazla insanın öldüğü yıkıcı deprem sonrasında yardımların yavaşlığından cumhurbaşkanını suçluyor. Ve tam da bu noktada Kılıçdaroğlu devreye girdi: Felaket sonrasında hükümeti yetersizlikle suçladı ve güç yapısındaki yolsuzlukları açıkladı” denildi.

2010 yılından itibaren parti içerisinde yapılan değişimler…

2010’dan beri Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başında olduğunu ve partisinin muhafazakarlara yönelik ve Kürtlere yönelik açılımlarda bulunduğunu yazan Bild, “Kendi çevresini kızdırma pahasına sağcı partilerle ittifak kurdu ve CHP’ye başörtülü kadınları kabul etti. 2019’da CHP, İstanbul ve Ankara’da büyük şehirleri kazandı ve Erdoğan’ın AKP’sinin uzun yıllardır bu şehirlerde süren iktidarını sonlandırdı. Bu değişimin ilk işaretleri olarak yorumlandı” yorumuna da yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir