Depremlerde 118 avukat ve avukat adayı hayatını kaybetti

Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Adana, Malatya, Diyarbakır ve Osmaniye’de avukatları yaşamdan kopardı.

Depremin büyük yıkıma neden olduğu kentlerden Hatay’da 57, Kahramanmaraş’ta 30, Adıyaman’da 13, Gaziantep’te 6, Adana’da 4, Malatya’da 3, Diyarbakır’da 3 ve Osmaniye’de 2 “adalet bekçisi” yaşamını yitirdi.

Çok sayıda avukatın da enkazdan yaralı kurtarıldığı kentlerde birçok ofis yıkıldı ya da kullanılamaz hale geldi.

Depremlerin etkilediği kentlerde avukatlar, 5 Nisan Avukatlar Günü’ne buruk girdi.

“EN BÜYÜK KAYIP HATAY’DA”

Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın, depremlerde 57 üyesini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Deprem felaketi nedeniyle bundan sonra 5 Nisan Avukatlar Günü’nü Hatay Barosu olarak bir anma ve mücadele günü olarak değerlendirmeyi düşündüklerini belirten Açıkalın, şöyle devam etti:

“Günü geldiğinde gerçek manada bir kutlama iklimi ülkede oluştuğunda, mesleğimiz bakımından gerçek kutlamanın o zaman yapılması gerektiğine inanıyoruz. O yüzden baromuz aldığı kararla bundan böyle 5 Nisan’ı mesleğimiz açısından bir anma ve mücadele günü olarak idrak edecek. Öte yandan bu geçirdiğimiz felaketin meslek odamızda, meslektaşlarımızda yarattığı derin hüzün ve acının bir ifadesi olarak logomuzu da değiştirdik. Bundan böyle yeşil rengin yerine siyah rengi, terazinin diğer kefesinde ise kırmızı rengi, yani ceza yargılamalarında kararlı duruşumuzu, adalet arayışımızdaki inancımızın ve kararlı duruşumuzun bir ifadesi olacak. Siyah renk de elbette ki acımızın bir temsilidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir