Karar yazarı: Öcalan kardeşler faciasının dumanı tüterken, ittifak ortaklarının Kürt meselesindeki fikirleri ortadayken AK Parti’nin tek kelime etme hakkı yok

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, iktidarın; Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP Eş Genel Başkanları ile görüşmesini hedef almasını eleştirdi. 

Karaalioğlu, PKK lideri Abdullah Öcalan‘ın yerel seçimlerden 2 önce 18 Haziran’da tarafsız kalma çağrısı yaptığı mektubu ve aynı günlerde kırmızı bültenle arandığı iddia edilen Osman Öcalan’nın TRT Kurdi’ye çıkmasına atıfta bulundu. 

Karaalioğlu, yazısında şunları kaydetti:

“Öcalan kardeşler faciasının dumanı üzerinde tüterken, üzerine ittifaka yeni katılan ortakların Kürt meselesindeki fikirleri ortadayken AK Parti’nin bu bahiste kimseye tek kelime etme hakkı yoktur. Edecekse ve edebiliyorsa da diyeceği tek şey ‘Biz bu meseleyi çözemedik, çözebilirseniz siz çözün’ demektir. Sözüm ona şiddeti hedef alır görünürken Kürtleri istiskal eden ve Kürlerin siyasi tercihlerine saygısızlığa varan bu polemiği ne kadar zararlı olduğunu da en iyi AK Parti biliyor. Çünkü, çözüm süreci zamanlarında Kürtlere karşı özenli dil kullanmak, Kürt siyasetine saygı çağrısı yapmak, HDP’nin Meclis’te bulunmasının öneminin altını çizmek AK Parti’nin ısrarla yaptığı şeydi.

Senelerce bugün yaptığının tam tersini yapmıştı. O yüzden, anlamsız olduğunu en iyi Erdoğan’ın ve partisinin bildiği bir polemiği, ülkedeki siyasi fay hatlarını zorlayacak ve duygusal kırılmayı daha da artıracak seviyeye taşımadan durdurmak isabetli olacaktır. İktidar için faydasızdır da… Zira, Kılıçdaroğlu’na HDP üzerinden yüklendikçe, Kürtlerin AK Parti tercihinin azaldığı seçim sonuçlarıyla sabittir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir