Kırklareli’nde seçim stratejisi: ‘Tokatlayan’ kazanıyor

Ferhat Yaşar – Ümit Buget

Türkiye 7 gün sonra kararını vereceği 14 Mayıs seçimine hazırlanıyor. Günler kısalırken meydanlar da hararetleniyor. Partiler ve milletvekili adayları seçmenden oy almak için gece gündüz çalışıyor.

Trakya’da seçim atmosferini yakında takip etmek için Edirnelilerin nabzını tuttuk. İki gece kaldığımız Edirne’den çıkıp Kırklareli’ne doğru yola koyulurken otobanda önümüzde giden bir araç dikkatimizi çekti. Biraz daha yaklaşınca, aracın arka camına, kırmızı güllerden yapılmış kalp logosunun üzerinde kalın ve büyük harflerle ‘koşan vekil’, aracın sağ ve sol kapılarına ise ‘Liyakat için koşuyorum’, ‘Tek başıma ama yalnız değil sizlerleyim’ yazılı afiş yapıştırıldığını gördük.

Dikkatimizi çeken lüks aracın arkasına biraz daha yaklaşınca Kırklareli bağımsız milletvekili adayı kimya yüksek mühendisi ve iş insanı Ahmet Münür Bederli olduğunu fark ettik. Önce yanına yaklaşarak camı açtık ve durmasını istedik. Ancak bizim kendisini durdurmak istediğimizi fark eden vekil adayı Bederli, tedirgin oldu. Biraz daha ilerledikten sonra aracımızla önüne geçerek durmasını istedik. Uzun bir uğraştan sonra durdurmayı başardık. Biraz tedirgin biraz da şaşkın olan Münür Bederli’ye gazeteci olduğumuzu söyledik. Yüzü gerilen Bederli, gazeteci olduğumuzu öğrenince gülümsemeye başladı.

‘LİYAKAT’ İÇİN KOŞAN VEKİLİN VAADİ

Otoban kenarında Münür Bederli ile kısa bir görüşme yaparak uygun bir yere geçmeye karar verdik. Kendisini takip etmemizi isteyen Bederli, 10 dakikalık bir yolculuktan sonra Kırklareli’nin girişinde hazırlayıp yapıştırdığı kendi seçim afişinin önüne gelince durdu. Beyaz Şimşek Hareketi’nin lideri olduğunu belirten Bederli, bir de taahhütname imzalamış. İmzalanan taahhütnamede milletvekili seçilmesi halinde beş yıl boyunca bütün maaşını bir eğitim fonuna bağışlayacağını vaat ediyor.

‘KENDİMİ NESLİ TÜKENEN KELAYNAK KUŞUNA BENZETİYORUM’

Münür Bederli’nin kendini nesli tükenmekte olan kelaynak kuşuna benzettiği afiş dikkat çekici. Afişte kendi fotoğrafı yerine kelaynak kuşunun fotoğrafını koyan Bederli, seçmenden şu ricada bulunuyor: “Sevgili hemşehrilerim, adaylar arasında kendimi nesli tükenen kelaynak kuşu gibi hissediyorum. Ankara’da sizin haklarınızı korumak için oylarınız ile beni korumaya alır mısınız.”

Kırklareli’nin girişinde seçim çalışmalarını anlatan Bederli, Babaeskili bir iş insanı olduğunu, binlerce kişiye istihdam sağladığını söyledi. 72 yaşında olmasına rağmen maraton koşusu yapan Bederli, “liyakat” için koştuğuna dikkat çekti. Konuştukça sinirlenen, sesi yükselen Bederli, “Bu ülkede 3Y’nin eksikliğini saptadım” diye bağırdı. Bederli, daha sonra hızlı hızlı konuşmaya başladı: “Birincisi liyakat. Liyakat eksik. Ben mühendisim hayatımda bilimsel metodolojiyi uygulamaya çalışırım. İkincisi ise özgür irade yok. Adaylara bakın, hepsi parti sultasının atadığı adaylar. Bu millet özgür iradesini kullanarak milletvekilini seçebilir. Bu yüzden siyasete girdim. CHP üç vekili alacağız diyorlar. Ama benim saptamam 1-1-1 olacak. CHP bir, AKP bir, koşan vekil de aradan çıkacak. İmkansızı istiyorum, bunu başaracağıma inanıyorum.”

AK PARTİ BİNASINDA ‘İSTİFA’ TARTIŞMASI

Bederli ile görüştükten sonra bu kez durağımız AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı oldu. Bir dizi telefon görüşmesinden sonra il binasına davet edildik. İl binasına gittiğimizde hararetli bir tartışmanın yaşandığına şahit olduk. AK Parti yöneticilerinden biriyle tartışan Kırklarelili kadın, “Ben bugüne kadar sizi destekledim. Oy verdim. Çalışmalarınıza katıldım ancak sizin bir faydanızı görmedim. Bu yüzden üyelikten istifa etmek istiyorum” diyordu. AK Partili yönetici ise kadını sakinleştirmeye çalışıyordu. Ancak bir türlü sakinleşmeyen kadına, bu kez “İnternet üzerinden de istifa edebilirsiniz. Niye buraya kadar geldiniz?” yanıtı verildi. Tartışmanın tonu yükselirken, yaşananları dinlediğimizi ve gazeteci olduğumuzu öğrenen bir görevli bizi AK Parti Kırklareli İl Başkanı Yunus Ercan Dağtaş ile görüştürmek için yukarıya davet etti.

Yunus Ercan Dağtaş

İki kat yukarı çıktıktan sonra bizi Yunus Ercan Dağtaş karşıladı. Burada yaptığımız görüşmede Dağtaş seçimlerle ilgili şunları söyledi: “Çok iyi bir ivme ile yüksek bir başarı yakalayacağımıza inanıyoruz. Saha bunu gösteriyor. Hedefimiz üç vekil çıkaracak bir başarıdır. Şehrin olumlu karşıladığı bir listemiz var. Bunun sandığa yansıyacağını düşünüyoruz. Biz anketler yaptırıyoruz. 2018 seçimlerine nazaran anketlerde ciddi bir yükseliş olduğunu gösteriyor.”

‘TİP’İN POTANSİYELİ ARTTI’

AK Parti Kırklareli İl Binası’ndan çıktıktan sonra Türkiye İşçi Partisi Kırklareli İl Binası’na uğradık. Yeşil Sol Parti, Eğitim-Sen ve TİP yönetim yeri aynı handa bulunuyor. TİP İl Başkanlığı’na girdiğimizde geniş bir masada afiş, bildiri ve notlar bulunuyordu. Seçim nedeniyle hayli yoğun olduğunu belirten TİP İl Örgütü Başkanı Ozan Aşkın, Kırklareli’nde Türkiye İşçi Partisi’ne ilgi gösterildiğini söyledi. “Burada TİP’in potansiyeli arttı” diyen Aşkın, şu ifadeleri kullandı: “Seçimlerde yüksek oy alacağımızı görüyoruz. Buradaki enerjiyi dinamik tutarak yerel seçimlerde de kullanmak istiyoruz. Biz gücümüzü halktan alıyoruz. Halkız biz zaten. Adaylarımıza baktığımızda her şey ortaya çıkıyor. Bunlar dikte edilen adaylar değil. İnsanlara bildiri dağıtılırken normalde zorla verirsiniz. Ama burada insanlar kendileri gelip elimizden bildirileri alıyorlar. Merakla okuyorlar. Bazıları da ‘sizin durumunuz belli. Bize bildiri vermeyin, biz zaten sizinleyiz. Bildiri sizde kalsın, ihtiyacı olanlarla paylaşın’ diyorlar.”

TİP İl Örgütü Başkanı Ozan Aşkın

Yeşil Sol Parti Kırklareli İl Binası’nı da ziyaret etmek istedik ancak seçim çalışmaları kapsamında görevliler, köylere gittiklerini, geç saatte döneceklerini, döndüklerinde görüşebileceklerini ifade ettiler. Ancak Tekirdağ’a gitmek zorunda olduğumuz için bir gün daha bekleyemedik.

‘TOKATLAYAN KAZANIYOR’

Seçim gündeme geldiğinde kentte en çok Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kerimoğlu konuşuluyor. Çünkü 2019 yerel seçimlerinde CHP Kerimoğlu’nu aday göstermedi. Buna tepki olarak Kerimoğlu CHP’den istifa etti ve bağımsız aday olarak seçimlere girdi. Kırklarelililer de çalışmalarını beğendiği Kerimoğlu’na oy vererek seçilmesini sağladı. Kentiler, buna ilişkin şu yorumu yaptı: “Burada tokatlayan kazanıyor. CHP’den istifa eden Kerimoğlu, MHP ile görüştü. Hem kendisini seven MHP hem de kendisini destekleyen CHP seçmeninin oylarını alarak seçildi. Seçimi kazanan Kerimoğlu, MHP yerine yine CHP’ye geçti. Bu nedenle tokatlayacaksın. Yoksa kazanamazsın.”

‘İNSANLAR BURADA DEMOKRASİNİN HER RAHATLIĞINI YAŞIYOR’

Emekli-Sen Kırklareli Şubesi Başkanı Hüseyin Budak ise kentin siyasi yapısına ilişkin şu bilgileri verdi: “Kırklareli Türkiye’nin aydınlık illerinden biri. İnsanlar burada demokrasinin her rahatlığını yaşıyor. Burada CHP her zaman güçlü bir partiydi. Her seçimde iki vekil seçime gönderiyor. MHP burada vekil çıkaramaz. Üçüncü vekil her zaman AKP ile CHP arasında bir yarışa dönüşüyor. Halkın ciddi bir şekilde AKP’den uzaklaştığını gözlemliyoruz. Hayvancılık ve ekonomi politikaları nedeniyle halk perişan olmuş” dedi. Budak, 2019 yerel seçimlere ilişkin ise şunları söyledi: “2019 seçimlerinde bir karışıklık oldu. CHP’den iki aday çıktı. Mevcut CHP’li belediye başkanı aday gösterilmeyince bağımsız aday oldu. CHP de başka birini aday gösterdi. Ama bağımsız aday kazandı. AKP ve MHP ortaklığında gösterilen aday ikinci oldu. Belediyenin STK’ler ile ilişkisi çok iyiydi.”

Emekli-Sen Kırklareli Şubesi Başkanı Hüseyin Budak

‘EMEKLİLER AKP’YE OY VERMEYECEK’

“Emekliler yoksulluğun en acısını yaşayan bir kesimdir” ifadelerini kullanan Budak, “30 milyona yakın bir topluluğu temsil ediyoruz ancak yıllardır görmezden gelindi. Komik denecek zamlarla açlığa ve sadakaya mahkum edildi. Emekliler örgütsüz olduğu ve sendikalaşmasına izin verilmediği için cemaat ve tarikatlarla birleşiyor. Ülke genelinde milyonlarca emekli mevcut iktidara oy vermeyeceğiz. Sendika kurma hakkı veren, toplu sözleşme hakkımızı getiren ve ekonomiyi düzene sokacak ve güven verecek kesimlere oy vereceğiz” dedi.

‘MUHARREM İNCE HÜKÜMETE YAKIN, KEMAL BEYE KARŞI GİBİ ALGILANIYOR’

Emekli-Sen Kırklareli Şube Sekreteri Şahin Yetiş ise şunları söyledi: “İnsanlarda genel olarak ilgi gösterilmeyen bir görüntü var ama evlerde konuşuluyor. En çok konuşulan konu ise ekonomi. Mevcut iktidarın devam etmesi durumunda sorunun daha da büyüyeceğini görüyorlar. Ön seçimde adaylar konusunda bazı itirazlar ve sıkıntılar oluyor ama bir süre sonra unutuluyor. Sağ görüşlüler de Kemal Bey’e oy verme eğiliminde. Sosyalistler de aynı şekilde Kemal beye oy vereceğini görüyoruz. Ancak Muharrem İnce’nin de belli oranda oy alacağını bekliyoruz. Kemal bey yine de burada daha çok karşılık buluyor. İnce oy alır ama çok ses getirecek bir oy almaz. Türkiye’nin geri kalanında ne alıyorsa onu alır ekstra bir oy almaz. Burada Muharrem bey hükümete yakın Kemal beye karşıymış gibi algılanıyor.”

Emekli-Sen Kırklareli Şube Sekreteri Şahin Yetiş

‘KIRKLARELİ MECLİSE KADIN VEKİL GÖNDERMEDİ’

CHP Kırklareli Milletvekili Adayı Hatice Gül Bingöl, emekli öğretim görevlisi. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kırklareli’den Meclis’e kadın milletvekili gönderilmediğini belirten Bingöl, milletvekili adayı olma sürecini “halktan gelen yoğun talep” olarak açıklıyor: “Biz kadınlar çok güçlüyüz. Direne direne kazanacağız. Biz bu işi başaracağız. Sonucun 3-0 olacağını göreceğiz. Kırklareli’nde hiç kadın vekil seçilmedi. Bu kadar aydın ve cumhuriyet değerlerine bağlı, kadına değer veren bir toplumda bunu çok büyük bir eksiklik görerek aday oldum.”

CHP Kırklareli Milletvekili Adayı Hatice Gül Bingöl

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*