Nitelikli yatırımcılarla BiSU unicorn olacak

İntegral Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi tarafından kurulan ve 19 Ocak tarihinde SPK’dan ihraç onayı alan BiSU Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, taahhüt toplama sürecinin ilk 10 gününde 1.25 milyon dolarlık yatırım taahhüdü aldı. Nisan ayında tamamlanması planlanan ilk faz kapsamında, belirlenen yatırım taahhüdü hedefinin yarısına 10 gün içerisinde ulaşıldı. Fon, BiSU paylarına yüzde 5’ine kadar yatırım yapacak. Yedi yıllık bir yatırım süreci olarak tasarlanan fon, olası büyük bir yatırım ya da halka arz durumunda, fona katılan yatırımcılara çıkış hakkı sağlayacak.

1000 depo hedefi

Fonla ilgili SPK onayının 19 Ocak’ta verildiğinin altını çizen BiSU Kurucu Ortağı ve CEO’su Ergin Üner, “Yatırımcılarımızdan ilk 10 gün içerisinde 1.25 milyon dolarlık bir yatırım taahhüdü aldık. Ardından deprem felaketi yaşandı. Bu süreçte tabii ki doğal olarak tüm çalışmalarımızı deprem bölgesine kanalize ettik. Şimdi ilk fazın en geç nisan ayında tamamlanması adına çalışmalarımızı tekrar başlatıyoruz. 100 milyon dolara ulaşan şirket değerlememizi de yıl sonuna kadar 250 milyon dolara taşımayı hedefliyoruz” dedi.

BiSU’nun damacana su pazar yeri olarak yola çıktığının fakat yaklaşık 1.5 yıl önce iş modelinde önemli bir dönüşüme gittiğinin altını çizen Ergin Üner şöyle devam etti:

“Eylül 2021’de İstanbul’un bazı bölgelerinde pilot olarak başladığımız yeni iş modelimizle temel ihtiyaç ürünlerini çoklu paket ve ekonomik boylarda müşterilerimize ulaştırıyoruz. Bugün 100’den fazla depomuzla İstanbul’un yüzde 90’ından fazlasını kapsar hale geldik. Ciromuzu son bir yıl içerisinde 15 kat büyütürken, aynı dönemde 1.000 kişilik istihdam yarattık. 2022 sonu itibariyle 36 milyon dolar seviyesine ulaşan yıllık ciromuzu, gelecek yıl sonunda 180 milyon dolara yükseltmek istiyoruz. Diğer yandan, İstanbul’un tamamını kapsadıktan sonra, kendi hızlı teslimat uygulamamızı Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Eskişehir öncelikli olmak üzere farklı şehirlere de taşıyacağız. Tüm bu şehirlerle birlikte hedefimiz gelecek yıl sonuna kadar 420 depoya ulaşmak. 3 yıllık dönemde ise Türkiye’de 1.000 depoyla faaliyet gösteren ve 10 bin kişiye istihdam sağlayan bir organizasyona dönüşmeyi hedefliyoruz.”

Dolar bazlı yatırım

BiSU Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun tasarruflarını uzun vadeli, SPK tarafından denetlenen şeffaf ve güvenilir sermaye piyasası araçlarında değerlendirmek isteyen yatırımcılara hitap ettiğinin altını çizen Ergin Üner şu bilgileri verdi:

“Fon katılma payları Türk Lirası, ancak fonun girişim sermayesi yatırımlarının değerlemeleri dolar olarak belirleniyor. Bu nedenle fona yatırım yapan yatırımcılar, aslında dolar bazlı bir yatırım gerçekleştiriyor. Sadece nitelikli yatırımcıların katılabildiği BiSU GSYF fon katılma payları, fon tasfiye edilmediği sürece fona iade edilemeyecek. Ancak nitelikli yatırımcılar fon katılma paylarını kendi aralarında devretme hakkına sahip olabilecek. Fon katılma paylarının devrinde katılma payı fiyatı, nitelikli yatırımcılar arasında serbestçe belirlenebilecek.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*