Emlakçılara göre, ikinci el konut satış fiyatları yüzde 20 geriledi

İHA

piyasasında durgunluk devam ederken, talep ise geçtiğimiz aylara göre yüzde 50 düştü.

Bu nedenle emlakçıların elindeki ilanlar artmaya başladı. Emlakçılar her ay aynı konut üzerinden ilan yenilediklerini söylüyor.

Emlakçıların verdiği bilgilere göre, İstanbul’daki ortalama konut fiyatları 2,5 milyon TL ile 4-5 milyon TL arasında değişiyor.

Kiralık konutlarda da son iki ayda artış yaşanırken, fiyatlar ise yukarı yönlü devam ediyor.

Satılık konut arttı, alanlar azaldı

Konut piyasasında durgunluğun devam ettiğini belirten emlakçı Şerafettin Başaran, piyasada yaşanan koşulları şöyle değerlendirdi:

Satılık konutlara talep son iki ayda yüzde 50 düştü diyebiliriz. Konuta talep, yok denecek kadar az diyebiliriz. Daha önce satılık konut bulunmuyordu şimdi artış yaşıyoruz. Bu artış neredeyse yüzde 60’ları bulmuş durumda. Elimizde fazlasıyla konut var. İlanları her ay yeniliyoruz. Tabii satış gerçekleşmiyor.

“İkinci eller konut fiyatında yüzde 20 gerileme var”

Sıfır dairelerin fiyatlarında gerileme olmuyor ama ikinci ellerde yüzde 20 gerileme var. Pazarlıklarda ise konut sahibi karşısındaki kişi ciddiyse ve paraya ihtiyacı var ise fiyatı yüzde 20 geriye çekiyor.

Kiralık daire talebi, fiyatı artıyor

Kiralık dairelerde de artış var. Bunun nedeni ise İstanbul’da yaşamın zorlaşmasından kaynaklı diyebiliriz. Geçtiğimiz aylara göre elimizde bu bölgede 40 tane kiralık daire varsa şu anda yüz 20 tane var diyebiliriz. Tabii ki fiyatlar da yükseldi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir